Skip to content Skip to footer

Yangın kapıları, bir yangın durumunda yangının yayılmasını önlemek ve insanların güvenli bir şekilde tahliye edilmesini sağlamak için özel olarak tasarlanmış kapılardır. Yangın esnasında yangının yayılmasını engellemek ve odaları, bölümleri veya binaları ayrı ayrı bölmek için kullanılırlar.

Yangın kapıları, yangın sırasında belirli bir süre yangına dayanıklı olacak şekilde tasarlanmıştır. Bu süre, yangına maruz kalmanın derecesine ve kapının konumuna göre farklılık gösterir. Çelik, alüminyum veya ahşap malzemelerden yapılırlar ve yangına dayanıklı dolgu malzemeleri içerirler.

Yangın kapıları, kapı kasası, menteşeler, kilitler, kapı sürgüsü, conta ve yangın dolgusu gibi bileşenlerden oluşur. Bu kapıların kilitleri, yangın sırasında kolayca açılabilen panik barları veya otomatik açılabilen sistemlerle donatılmıştır. Bu sayede insanların kapıyı kolayca açarak tahliye edilmeleri sağlanır. Özellikle kamu binaları, hastaneler, okullar, oteller, ofisler ve endüstriyel tesisler gibi yerlerde kullanılır.

×